Založ si blog

Umenie a krása povznášajú dušu nahor

Ale pozor! Nie hocijaké umenie a hocijaká krása. Musia spĺňať vysoké kritérium čistoty a ušľachtilosti. Kde však nájsť takéto umenie? Žiaľ, nie je ho veľa, ale predsa len existuje.

Jedným z pozitívnych príkladov je tvorba môjho priateľa Tomáša Lajmona, ktorý sa profesionálne venuje zákazkovej umeleckej drevorezbe. Odbor „rezbár a umelecké spracúvanie dreva“ vyštudoval vo svojom rodisku na Orave, kde má v súčasnosti zriadený malý ateliér.

O svojej práci s drevom hovorí, že to nie je pre neho iba zdroj obživy, ale hlavne zdroj nesmierneho vnútorného naplnenia a rozvoja. Ako rezbár mohol vo svojom živote spoznať mnoho vzácnych ľudí a tiež pochopiť, čo znamená, keď sa človeku stane záľuba povolaním. Plynutie času sa vtedy zastaví a každý deň, prežitý v práci, sa stáva vzácnym darom. Darom, ktorý lieči dušu, telo i vzťahy.

V priebehu rokov našiel majster Lajmon svoje rezbárske potešenie v detailnom a čo najviac prepracovanom štýle rezby, pri ktorom nepoužíva žiadne kopírovacie frézy, ani duplikátory. Myslí si totiž, že čím viac práce urobí rezbár rukami, dlátom a svojou bezprostrednou predstavivosťou, tým viac svojho vnútra do diela vkladá. Práve tým je jeho dielo navonok i vnútorne hodnotnejšie.

Táto cesta je síce pre rezbára časovo náročnejšia, ale najviac zodpovedá jeho povahe a jeho estetickému cíteniu. Rád sa venuje ľudovej i poľovníckej tematike, no v istom zmysle je mu najbližšia tematika náboženská. Vďaka tomu je podstatnou časťou jeho tvorby práca pre kostoly.

O výtvarnej tvorbe nie je treba veľa hovoriť. Treba ju vnímať. Ona nás sama osloví. Pozrite si krátke video o tvorbe Tomáša Lajmona.

A keď sa chcete o jeho práci dozvedieť viac, môžete zavítať na jeho web stránku. Stojí to naozaj zato.

http://rezbar-orava.sk/atelier/

https://www.umelecka-drevorezba.sk/

Vrahovia! Máte na rukách ukrajinskú krv!

30.10.2023

Tento článok vznikol z troch dôvodov. Za prvé zo súcitu a na pamiatku zosnulých padlých vojakov, ktorých rady sa už nesmú viac rozširovať. Za druhé preto, lebo nad Európu a USA sa vznášajú husté, temné mraky myšlienkových foriem vojny a jej ďalšieho pokračovania za každú cenu. Tieto vražedné a základnej ľudskosti odporujúce myšlienkové formy musia byť nahradené [...]

Zničenie Kachovskej priehrady a ničenie princípu Pravdy!

26.06.2023

Účelom tohto textu nie je obhajoba Ruska, alebo Ukrajiny. Jeho účelom je obhajoba samotného princípu Pravdy, tvárou v tvár bezprecedentnej lži. Ak sa hlbšie zamyslíme nad informáciami o zničení Kachovskej priehrady a budeme čerpať iba z oficiálnych médií, dospejme k nasledovnému záveru: Bezprostredne po zničení priehrady a zaplavení veľkého územia došlo k zahájeniu [...]

Tragické skutočnosti, súvisiace s prúdením vnútorných energií

13.06.2023

Aby bolo správne pochopené, o čo sa jedná, pozrime sa na nemecký fašizmus v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia. A pozrime sa na toto obdobie z hľadiska toku neviditeľných vnútorných energií. Nemecký fašizmus predstavoval v Európe fenomén, ktorý postavil každého človeka pred nutnosť učiniť jednoznačné rozhodnutie v zmysle slov buď, alebo. Buď za fašizmus, [...]

kontrola hranice maďarsko Čuňovo

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia

06.12.2023 15:37

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že na samite v Bruseli nenašli odpoveď na to, dokedy tieto kontroly majú trvať.

Václav Klaus

Klaus: Ja si tú injekciu určite nedám. Exprezident opisuje priebeh covidu

06.12.2023 15:21

Bývalý český prezident Václav Klaus sa zotavuje z ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Diktátor Kim prosí ženy, aby rodili viac detí. Pri prejave sa rozplakal

06.12.2023 14:45

Diktátor Kim Čong-un sa počas prejavu k ženám rozplakal. Prosil ich aby mu pomohli s nízkou pôrodnosťou jeho krajiny a zastavili jej pokles.

EK, Európska komisia, Brusel, EÚ

Neziskovky sa chcú pre kroky vlády obrátiť na eurokomisiu. Spisujú petíciu za zachovanie ÚŠP

06.12.2023 14:29

Petíciu za zachovanie špeciálnej prokuratúry podpísal ako prvý symbolicky otec zavraždeného Jána Kuciaka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 77871x
Priemerná čítanosť článkov: 2781x

Autor blogu

Kategórie